V rámci své praxe Úřad jedná s cílem naplnění práv a ideálně i potřeb dětí, které se v rámci své rodiny pohybují v mezinárodních vodách.
Každé dítě má mít možnost být aktivně zapojeno do procesů, které mu fakticky ovlivňují život, nebo by alespoň mělo dostat dostatek informací o tom, co se nyní děje, proč, jak to bude pokračovat, nač má právo a co ono samo může ve své situaci podniknout. Každé dítě má právo na participaci.
Klientem Úřadu je vždy dítě a jeho rodič. Chceme, aby děti mohli být spolutvůrci svého “domova.” Participace je nedílnou součástí uvažování nad každým případem. V některých případech jde o tzv. minimální standard participace, jinde je možné použít rozsáhlejší postupy zapojení dítěte.
V činnosti Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí participace znamená, že:
- děti jsou informovány o tom, co se děje
- děti jsou informovány o tom, proč se to děje
- děti jsou informovány o tom, co mohou v blízké i vzdálené době očekávat
- dětem je případně sděleno, jak bylo rozhodnuto v jejich věci
V některých případech jsou děti přímo zapojeny do hledání řešení jejich rodinné situace, a to buď zjišťováním jejich přání, prožívání a názoru, či přímým nebo nepřímým zapojením do mediace, případové konference nebo jiných procesů.
Cílem participace není a nemá být:
- psychoterapeutická pomoc dítěti
- dlouhodobé psychologické poradenství
- provázení či práce s dítětem
Participace může dle potřeby zahrnovat:
- nárazovou krizovou intervenci
- jednorázové psychologické poradenství
- poradenství v oblasti dalších služeb, které může dítě využít
Na participaci dětí se aktivně a angažovaně podílejí pracovníci Úřadu - právníci, psychologové a sociální pracovníci. Využíváme také označení „dětský specialista“ pro pracovníka s kompetencemi a dovednostmi zjišťovat názor, přání a prožívání dítěte, případně dítě přímo aktivně zapojit do všech procesů. Profesí je dětský specialista buď psycholog nebo sociální pracovník.
Participace ze své podstaty nemá být pouze aktivitou soudů a úřadů. Jsou to primárně rodiče, kteří při svém rozhodování mají brát ohled na práva dětí a na jejich přání. Jejich úkolem je vlastní děti vhodně a včas informovat o změnách v rodině, naslouchat tomu, jak děti změny v rodině prožívají, a respektovat, že i děti mohou mít na situaci jiný náhled než máma nebo táta.